"POŁUDNIOWE MORAWY"(CZECHY) 18-26.08.2007

  1. 18.08 sobota - wyruszamy pociągiem o godz. 6.05 z Bielska-Białej ( Z Wapienicy 6.30) do Cieszyna, pociąg lekko spóźniony, ale udaje nam się szybko przedostać przez granicę na pociąg o 7.50 z Ćeskiego Tesina do Brna, który też opóżniony dojeżdża do Brna. Krótka przechadzka po brneńskiej starówce i po godz. 12-tej zaczynamy szukać ścieżki rowerowej umożliwiającej wyjazd Brna na południe, po jednym nawrocie jedziemy już cylkotrasą w kierunku Żidlochowic, po paru km odbijamy w lewo na Modrzice. Przez Ivanćice dojżdżamy do Oslavan, gdzie na zamkowym dziedzińcu pokrzepiamy się małą "ćerveną trzinastką" z miejscowego minibrowaru "zameckiego". Kierujemy się przez pola, w bród przez rzekę, zamkniętą drogę, przez Polankę, obok Moravskiego Krumlova,Vemyslice, Trstenice, Horni Dunajowice, Mikulovice, Plaveć, cylkotrasą ( ale mijam znak i jedziemy przez las w dół na Hluboke Maśuvky, pod górę do Plenkovic, Kravsko na główną drogę. Na kemping "Mexico" w Obramkostel docieramy po 22-giej, recepcjonistę znajdujemy szybko w miejscowym barze, sami też wypijamy miejscowego HOSTAN-a i szybko zasypiamy w jednej chatce, a nasze rowery w drugiej. (ok. 100 km i z 10 kopeczków )
  2. 19.08 niedziela : Obramkostel - Żerutki ( zaliczamy miejscowy festyn ) - Kravsko ( elegancki hotel w pałacu ) - Plenkovice - winiarską cylkostezką - Plavec - Jeviśovice ( zamek w remoncie, ale działała restauracja, gdzie zjedliśmy smaczny obiad, krótka sjesta, przez park obejrzeć nowy pałac) - Boskovstein ( zamek do kupienia, następna sjesta nad rybnikiem z 2 gracjami) - Pavlice - Kravi Hora (mnóstwo jeżyn) - Śumna (bar dla rowerzystów) - Leśna (wiatrak)- Vranovice - Obramkostel (60 km)
  3. 20.08 poniedziałek : Obramkostel - Vranovice - Leśna - Śumna - Chvaltice - zamek Bitov nad Vranovską prehradą -zjazd przez las nad zaporę - Vysoćany - Osinovice - Korolupy - Uherćice ( zamek) - Mitrovice - Podhradi na Dyji - Novi Petrin - Vranov n.Dyji (zamek na skale, zaczyna padać) - Olisov - Śumna - Leśna - Vranovice - Obramkostel (80 km)
  4. 21.08 wtorek Obramkostel - Vranovice - Horni Bećkov - Ciżov - (resztki "żelaznej kurtyny" na granicy czesko-austriackiej, ostry zjazd w dół, most na Dyji i jesteśmy w Austrii) - Hardegg - Merkersdorf - Niederflandmitz - Mofern - Retz - Reztbach - granica - Popice (z parkingiem dla rowerów) - Znojmo (piękne zabytkowe miasto na wzgórzu nad Dyją, pyszna kremowa "ćesnaćka" w Irskim Pubie) - Obramkostel ( 66 km )
  5. 22.08 środa Obramkostel - Cintovice - Znojmo - pociągiem(motorką) o 10.55 do Mikulova - przez niezły kopeczek do Lednic - autokemping "Apollo" - zamiana domku bardzo ciasnego na "maringotkę" cyrkową z tarasem, ale bardzo wygodną - wypad do Breclavia na obiad - powrót bardzo ładną cyklotrasą obok mokradeł do Lednic ( 67 km)
  6. 23.08 czwartek Lednice - Bulhary - Milovice - Pavlov - Dolni Vestonice - Spalena Hospoda - ostro pod górę - Perna - Kletnice (popas) - zjazd do Mikulova - Kozi Hrbet - kirkut - rynek - zamek (zaczyna padać) - zjazd w strone granicy - cylkotrasą na Sedlec - Uvaly - Valtice (zamek)- Hlonovec (pałac nad stawem) - Lednice (70km)
  7. 24.08 piątek Lednice - (Marek opuszcza nas z powudu spraw rodzinnych) Podivin - Velke Bilovice Cejć - Cejkovice (zamek, winne piwnice) - Hovorany - Kyjov (ratusz, zameczek) - Milotice (pałac ) - Hodonin (ratusz, obiad w dziwnej restauracji, obiad też ) - Lużice (pogoń przez pola za Czechem) - Mor. Nova Ves - Hruśky - Ladna - Lednice - chram "3 Gracje" - "Apollo" chram (120 km) - wieczorna degustacja miejsowego czerwonego wina
  8. 25.08 sobota Lednice - "ćerveną" wzdłuż Dyji - Nove Mlynki - Sakvice - Hustopeće (bardzo miłe panienki w Informacji z winną piwnicą) - 1-szy kopećek -Kloubuki - (2-gi kopiec) - Kro (3-ci kopiec) - Terezin - Cejć (obiad za 75 Ksc (D)) - Ćejkovice (czekamy na 16-tą , aby skosztować wina z tamtejszej pivnicy, pamiętającej czasy Templariuszy - svatovawrzineckie 0,2 za 37 Ksc - Velke Bilovice - Lednice - (rosołek z torebki, jeden zjedzony,drugi na kolanach, ochutnavka kalvadosu od nowego sąsiada (80km)
  9. 26.08 niedziela Lednice - Breclav(zamek) - dworzec kolejowy - pośpieszny do Prerova - szybka przesiadka na pośpieszny do Ostravy (210 km w 2 godziny) - oczekiwanie na pociąg do Czeskiego Cieszyna - samotna jazda z Cieszyna do BB >35 km i przed 16-tą w domu