Jaworze gości jesienną edycję 47 Rajdu rodzinnego

Rodzinne Rajdy Rowerowe w Bielsku-Białej, wielokorotnie korzystały z gościnności Gminy Jaworze. Podobnie będzie w najbliższej, 47 edycji Rodzinnego Rajdu Rowerowego w dniu 22.09.2019, gdzie półmetek ponownie zawita do Jaworza. Korzystając z tej okazji, chcielibyśmy Państwu przedstawić bliżej tą Gminę. 
Gmina Jaworze
W tym miejscu każdy może znaleźć coś dla siebie, coś wyjątkowego i niespotykanego gdzie indziej. Gminę charakteryzuje jedyna w swoim rodzaju przyroda, piękne zarówno latem jak i zimą widoki oraz czyste, górskie powietrze. Wszystko to urozmaicone jest licznymi imprezami kulturalnymi prezentującymi rodzimy folklor Śląska Cieszyńskiego oraz sportowymi, dzięki którym Gmina promuje sport wśród dzieci i dorosłych. Na terenie Gminy znajdują się trasy rowerowe, szlaki górskie i doskonałe do spacerów ścieżki dydaktyczne, które przebiegają przez zabytkowy park Zdrojowy z fontanną solankową oraz lasek Filipa znajdujący się w obrębie Amfiteatru przy którym znajduje się przepiękny staw z kolorową fontanną oraz Tężnia zdrojowa. Nie można pominąć także walorów leczniczych tego terenu. Aktualnie na terenie Gminy istnieją trzy placówki lecznicze, które oferują również specjalne programy rehabilitacyjne dla osób indywidualnych. Wspaniała lokalizacja Jaworza, niewielka odległość od granic z Czechami i Słowacją, jej położenie na starym szlaku handlowym Kraków - Wiedeń, bliskość ośrodków narciarskich w Szczyrku czy Brennej, dobra komunikacja z miastami Bielsko-Biała i Cieszyn sprawia że Jaworze jest doskonałą bazą wypadową dla turystów zarówno z Polski jak i z zagranicy.
Tężnia zdrojowa w Jaworzu Tężnia solankowa – to obiekt o drewnianej konstrukcji w kształcie rotundy, wypełniony wewnątrz kolumną z gałązek tarniny. Obiekt służy do naturalnej inhalacji oraz pełni funkcje rekreacyjne. Jest to jeden z najważniejszych w Jaworzu obiektów uzdrowiskowych. Kolumna tężni wyposażona została w zbiornik solanki oraz system rusztu drewnianego wypełnionego tarniną. Solanka podawana jest przy pomocy pompy ze zbiornika dennego na szczyt kolumny i rozsączona rurami perforowanymi do zraszania tarniny. Kształt kolumny tężni oraz powierzchnia spacerowa dają możliwość regulacji stężenia wdychanego aerozolu w zależności od usytuowania osoby spacerującej w stosunku do kolumny tężni i kierunku wiatru. Inwestycje poczynione w ostatnich latach tworzą zintegrowany produkt oparty na kompleksowej ofercie turystycznej i uzdrowiskowej. Jaworze to spokojne i malownicze tereny będące doskonałym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Gmina Jaworze - widok z lotu ptaka
Gmina Jaworze - widok z lotu ptaka

Obszar Jaworza odznacza się bogato rzeźbioną i urozmaiconą formą krajobrazu, ponad 15 ha terenów parkowych, z dużą ilością drzew pomnikowych podnosi urok okolicy. Walory klimatyczne i przyrodnicze Jaworza sprawiają, że systematycznie od wielu lat staje się ono przysłowiową Mekką dla miłośników agroturystyki i aktywnego wypoczynku. Działające na terenie gminy podmioty, w szczególności gospodarstwa agroturystyczne oferują szeroki wachlarz usług, a mianowicie: noclegi, potrawy regionalne, wycieczki bryczką konną, kuligi, ekspozycje starego sprzętu gospodarstwa domowego (Skansen), stare budowle i karczmy, galerie twórców ludowych. To wszystko sprawia, że Jaworze to więcej niż tylko kolejna podgórska miejscowość na Podbeskidziu. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z bogatej oferty Jaworza do spędzenia tu czasu wolnego. Na pewno nie będziecie Państwo tego żałować!